اورژانس سیرجان - معرفی واحد فناوری اطلاعات

نام و نام خانوادگی:
  •     آقای پیمان اسلامی

سمت:

  •     مسئول واحد فناوری اطلاعات

مدرک تحصیلی:

  •     دانشجوی دکتری تخصصی نرم‌افزار کامپیوتر

 

 

 

معرفی واحد فناوری اطلاعات:

          امروزه آمار و اطلاعات بعنوان قوی ترین ابزار تصمیم گیری، برنامه ریزی، کنترل و ارزیابی وضعیت هر سازمانی مطرح می باشد. کمبود سیستمهای مدیریت اطلاعاتی واضح و آشکار می باشد، لذا سرمایه گذاری در ایجاد و بهبود این سیستم ها می تواند فواید بسیاری را در امر سیاستگزاری، برنامه ریزی، رهبری و تصمیم گیری و نهایتا” بهبود مستمر خدمات بهداشتی، درمانی به همراه داشته باشد.

        آمار در اورژانس به دو بخش مجزای جمع آوری و دسته بندی اطلاعات و تجزیه و تحلیل اطلاعات اطلاق می گردد.آمار و اطلاعات به عنوان ابزار شناسایی و اولویت بندی مسایل همواره نقشی موثر در تعالی و توسعه سازمان ایفا می کند.با این رویکرد، مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی طی دهه اخیر تحول چشمگیری در روند ورود، پردازش و تفسیر داده های ایجاد نموده است.

          به این منظور ایجاد یک سیستم جامع و نظام منسجم آماری و همچنین ایجاد بستر سخت افزاری و نرم افزاری مناسب به منظور جمع آوری، تجزیه و تحلیل،‌ ارائه و تفسیر داده‌ها و مشاوره با کمک فرمها و نرم افزارهای آماری به گونه‌ای که کلیه افراد، واحدها و مدیران ذینفع در داخل و خارج از دانشگاه بتوانند به راحتی اطلاعاتی موثر و به روز را در تحقیقات، ‌تصمیم گیریها و برنامه ریزیها و فعالیتهای مربوطه به کار گیرند.

          واحد آمار و اطلاعات در مراکز مدیریت حوادث وفوریتهای پزشکی میبایست ضمن حفظ و ارتقائ سیستمهای تحت شبکه و به روز رسانی تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مربوط به مبحث فناوری اطلاعات و ارتباطات زیر ساخت و بستر مناسب را جهت برقراری و تبادل هر چه بهتر اطلاعات بین شبکه مربوطه و مرکز استان برقرار نموده و با بهره برداری بهینه از این امکانات (سخت افزار- نرم افزار-نیروی انسانی آموزش دیده) کلیه آمار واطلاعات مربوط به ماموریتهای اورژانس ۱۱۵، بیمار بری، حوادث ویژه وحوادث غیر مترقبه و دیگر آمارهای موجود را بصورت کامل و جامع،گردآوری و منظم نموده و با استفاده از فرمهای آماری و همچنین نرم افزارهای آماری موجود این اطلاعات را بطور کامل مورد بررسی قرار داده و دستاورد توصیفی و تحلیلی مربوط را روزانه و روا،  سریع و صحیح به مرکز استان ارسال نموده، بطوری که قابل استفاده مدیران، برنامه ریزان و پژوهشگران بوده وبتوان به کمک تجزیه و تحلیل و توصیفهای موجود بهترین و سریعترین تصمیم گیری را در خصوص برطرف نمودن نقاط ضعف و قدرتمند تر کردن نقاط مثبت دراین مرکز بعمل آورد.

برای دستیابی به چنین اهدافی باید موارد زیر را مد نظر قرار داد:

     تدوین قوانین و مقرراتی برای ایجاد نظام جامع آماری
     آموزش نیروی انسانی کارآمد و متخصص در هر یک از زمینه های فعالیت در نظام آماری
     تأمین امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز

مجموعه موارد بالا از یک مدیریت هوشمند و بهبودنگر باید برخوردار باشد.

 

شرح وظایف واحد فناوری اطلاعات:

1- اداره کامپیوتر و راهنمایی مراجعین
2- آماده‌سازی رایانه‌ها و تجهیزات جانبی جهت استفاده پرسنل شامل نصب ویندوز، درایورها، نرم‌افزارهای عمومی و تخصصی، پرینتر، اسکنر و ...
3- نصب، راه‌اندازی و آموزش اولیه نرم‌افزارهای تخصصی واحدها شامل اتوماسیون، آموزش، حسابداری، کارگزینی و ...
4- نگهداری و عیب‌یابی نرم‌افزاری رایانه‌ها (بروز رسانی ویندوزها، آنتی‌ویروس‌ها و ...)
5- پشتیبانی سخت‌افزاری رایانه‌ها و تجهیزات جانبی و تعمیر آن‌ها در صورت امکان در درون واحد و در غیر این صورت ارسال به بیرون جهت تعمیر
6- بروز رسانی وب‌سایت اورژانس
7- همکاری در برگزاری وبینارها و ویدئو کنفرانس‌ها
8- راه‌اندازی سرویس‌های شبکه برای کاربران (اینترنت، پست الکترونیک و ...)
9- پاسخگویی حضوری و غیرحضوری به مشکلات و سؤالات کاربران
10- شناسایی نیازهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و ارائه مشخصات جهت خرید

Template Design:Dima Group